+31 642 60 22 60 info@hollandaturu.com & info@viphollandagezisi.com
+31 642 60 22 60 info@hollandaturu.com & info@viphollandagezisi.com

Amsterdam’daki alışveriş yerleri genelde pazartesi gününde saat 13.00’dan 18.00’a kadar faaliyet gösteriyor. Pazar hariç diğer günlerde ise mekânlar sabah 09.00’da açılıyor. Salıdan cumartesiye 18.00’a kadar açık tutulan alışveriş yerlerinin en uzun süre hizmet verdikleri gün perşembe. Perşembe günleri koopavond dedikleri alışveriş akşamıdır. Ve çoğu yer 21:00e kadar açıktır.

Albert Cuyp Markt

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenlere sunulan ilk seçenekler KalverstraatLeidsestraat ve Nieuwendijk. Üç caddede de ağırlıklı olarak dünyaca ünlü giyim markalarına ait mağazalar bulunuyor.

Kalverstraat

Amsterdam alışveriş merkezi sayısı bakımından Avrupa’nın önde gelen kentlerinden birisi değil. Faaliyet gösteren AVM ve marketler sayıca az olsalar da içerik bakımından zenginlikleri sayesinde gezginleri kolayca kendilerine çekebiliyorlar. Bu yerlerin başında adı dilimizde “Arı Kovanı” manasına gelen, Dam Meydanı’ndaki De Bijenkorf geliyor. Hem Damrak’da hem de Nieuwendijk’de şubeleri olan Hollanda’nın ünlü süpermarket zinciri Albert Heijn, peynir ve şarküteri tarzı ürünler için tercih ediliyor. Yine Nieuwendijk üzerinde bulunan HEMA’da tasarım ürünlerden mutfak eşyalarına, yiyecekten kırtasiyeye kadar pek çok kategoride ürün satılıyor.

Magna Plaza

Cornelis Hendrik Peters tarafından tasarlanan Magna Plaza, 40 mağazaya ve 2 kafeye ev sahipliği yapıyor. Giyim ürünleri satın almak isteyenler için ideal mekân ise Kalverstaat üzerinde faaliyet gösteren Kalvertoren.

Pazarlar arasında en fazla ilgiyi 300 tezgâhın kurulduğu Albert Cuypmarkt ve lale satışının yapıldığı Çiçek Pazarı çekiyor. Jordaan’da cumartesi günleri kurulan Noordermarkt, taze meyve ve sebzenin yanı sıra ikinci el eşyalar bulabileceğiniz bir yer. Adına yaraşır şekilde taze çiftlik ürünleri ile dolu Çiftçi PazarıNieuwmarkt’ta kuruluyor. Lapjesmarkt kumaş çeşitleri, Waterlooplein egzotik el sanatları, Looier Kunst en Antiekcentrum antika meraklıları için ideal pazarlar. Her zaman hareketli ve cıvıl cıvıl olan Dappermarkt ise içlerinde belki de fiyat açısından en ucuz olanı.