+31 642 60 22 60 info@hollandaturu.com & info@viphollandagezisi.com
+31 642 60 22 60 info@hollandaturu.com & info@viphollandagezisi.com

Amsterdam’da mutlaka görmeniz veya yapmanız gereken pek çok etkinlik var. Bir kaçını anlatalım size. Zamanla pek çok event ve etkinliği de burada tanıtacağız kısaca.

Koningdag – KingsDay

Her yıl nisanın 27 sinde Kral Willem Alexander’ın doğum gününün kutlandığı gündür. Tüm ülke açık bir festival alanına dönüşür. 2013’e kadar 30 nisanda Kraliçe günü olarak kutlanıyordu. Willem Alexander tahtı devralınca bu günün adı da tarihi de değişti elbet.

Tüm ülke turuncu kıyafetler giyer ve sokaklarda sabaha kadar içip eğlenirler. Bugün alınan herşey vergisiz olduğu için yerel halk evindeki eski eşyaları evinin cadde ve sokakların kaldırımlarına sergi gibi sererek satış yaparlar. Özellikle çocuklara eski oyuncaklarını sattırıp ticarete alıştırırlar. Tüm meydanlarda konser ve etkinliklerle unutulmaz bir tatil günüdür bugün.

Keukenhof

Lısse kentinde 15. yüzyıldan beri kurulan lala bahçeleri diye bildiğimiz rengarenk çiçek sergilerinin yer aldığı etkinliktir. 32 hektarlık arazide aklınıza gelen her rengi görebilirsiniz. Yaklaşıl 7-8 milyon çiçek soğanı ve tohumu ekilir her yıl. Bu çiçek sehri mart sonunda açılır ve mayıs sonuna kadar gezilebilir.

Gay Pride

Ağustos ayının ilk haftası düzenlenen gey festivali. İlk olarak 1996 yılında düzenlenen festival, her yıl birkaç yüz bin ziyaretçi çekmekte ve Hollanda’nın en büyük halka açık yıllık olaylarından birisidir. Amsterdam genelindeki nehirlerde Ağustos ayının ilk cumartesi günü teknelerinde yer aldığı büyük bir geçit töreni yapılır. Festival süresince partiler ve konserlerinde olduğu birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Vondelpark

Amsterdam merkezde 47 hektarlık arazideki şahane bir halka açık şehir parkıdır. Tiyatrolar sergiler ve oyun alanları vardır. Yılda 10 milyondan fazla ziyaretçisi olur.

Sail – Tarihi Gemi Festivali

Amsterdam’da her 5 yılda bir dünyanın en büyük eski gemi ve gemicilik etkinliğidir. Bir sonraki 12-16 Ağustos 2020 de gerçekleşecektir.

Amsterdam Dans Event – Dans Festivali

Amsterdam Dans Etkinliği, her yıl Ekim ayının ortalarında düzenlenen beş günlük bir elektronik müzik konferansı ve festivalidir.

Light Festival – Işık Festivali

Hollanda ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçı, tasarımcı ve mimarlar tarafından hazırlanan ışık gösterilerinin Amsterdamın meşhur kanallarında sergilendiği festivalde 2018’de 30 farklı ışık gösterisi sunuldu.

2017’de yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olarak görülen organizasyon aralık başında başlar ve Ocak sonuna kadar devam eder.

Pinkpop ve Lowlands

Pinkpop genelde Haziran ayında düzenlenen, avrupanın en büyük Rock festivallerinden birisidir. Metallica’dan Manowar’a pek çok grup line-up da yer almıştır. 2 gün haftasonunda yapılır açık havada.

Lowlands ise Paradise’a Kamping Hollanda’da düzenlenen yıllık üç günlük müzik ve sahne sanatları festivalidir. Festival, en son Amsterdam’ın 68 kilometre doğusunda, Biddinghuizen’de, Walibi Holland’a bitişik Spijk en Bremerberg’de gerçekleştirildi.